POLEN

Arı poleni, içeriği sayesinde dikkat çeken bir besindir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bakımından zengin biyolojik bileşenleri içerir. Polen bal dan sonra en çok tüketilen arı ürünüdür. Arı poleni, arılar tarafından yapılan ve tıbbi amaçlar için kullanılan kimyasal bileşik grupları içerdiği için apiterapötik bir ürün olarak bilinir. Polenin bileşen kompozisyonunda aminoasitler, lipitler, vitaminler,makro ve mikro besinler ve flavonoidler dahil olmak üzere yaklaşık 250 madde vardır. Arı poleninin insan vücudunun gelişmesi için gerekli olan hemen hemen tüm besin maddelerini içerdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden Alman Federal Sağlık Kurulu (Komisyon E) resmi olarak poleni bir ilaç olarak kabul etmiştir. Arı poleni alerji hastalarında harika bir doğal rahatlama seçeneğidir. Polen kılcal damarları güçlendiren, iltihabı azaltan, bağışıklık sistemini uyaran ve doğal olarak kolesterol seviyelerini düşüren antibakteriyel besin profiline sahiptir. Proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleyel, antifungal ve antiviral doğal bir ajandır.

YÜKSEK ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ İLE KRONİK HASTALIKLARDA POLEN

Polen çok çeşitli antioksidanlarda donatılmış bir “süper gıdadır”. Bu değerli antioksidanlar flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon olarak sayılabilir. Arı poleni alerjilerden korumakla kalmayıp hücreleri kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara bağlı serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilen çok çeşitli ve değerli antioksidanlar içerir.

SİNİR SİSTEMİNİ KORUYAN VE GÜÇLENDİREN “SÜPER GIDA” POLEN

Antidepresan kullanmak zorunda olan kişilere verilen polen, zamanla ilaç dozlarının düşürülmesini sağlar ve kısa sürede genel durumu iyileştirebilir. Bu, daha az ilaç bağımlılığını veya yan etki oluşumunu görülmesini destekler.
Polen, besinsel ve tonik özelliklerinin yanı sıra sinir artırır. Dokusuna kan akışını iyileştirmesi sayesinde zihinsel kapasiteyi arttırır. Stres veya aşırı çalışma nedeniyle zayıflamış sinir sistemini güçlendirir.

POLENİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Arı poleni antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir antimikrobiyal ve antiviral etkiler bizi dışardan gelecek virüs gibi patojenlere karşı korurken, antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlü kılarak bulaşmalarda bile bizi üst düzeyde korumaktadır.

KULLANIM ŞEKLİ VE MİKTARI

Tepeleme 1 tatlı kaşığı polen yaklaşık 7,5 g civarı gelmektedir. Yetişkin bir insan günde 3-4 tatlı kaşığına kadar tüketebilir. Çocuklarda ise 1-2 tatlı kaşığı kadar kullanılabilir. Verdiğim bu miktarlar 3 öğüne bölünür ve yemeklerden önce alınır. Polen, ara vermeden en az 1 ay , en çok 3 ay sürekli kullanılabilir. 3 ay sürekli kullanım yılda 2 kez, 1 ay sürekli kullanım ise senede 4 kez tekrar edilebilir. Polenden maksimum düzeyde faydalanmak ve sindirilebilirliğini artırmak için polen tanelerini öğütüp ılık suya bırakın.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Arı sokmasına karşı alerjisi olanlar polen kullanmamalıdır. Hamilelerde kullanımı hakkında
olumsuz bir geri bildirim olmadığı halde, kullanmadan önce hekiminize bilgi vermekte,
tüketimi günde 1 tatlı kaşığı ile sınırlamakta fayda var.

 

PROPOLİS

Propolis dünyadaki en önemli arı ürünlerinin başında gelmektedir. Propolis, zararlı mikroorganizmalara karşı etkisi nedeniyle, günümüzde de üstün farmakolojik özellikleri nedeniyle çok eski çağlardan günümüze yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Propolis, antimikrobial, antifungal, antivirus, anti-inflamatör ve anestezik etkiler yanında pek çok yararlı biyolojik aktivitenin gerçekleşmesine neden olur. Bu nedenle propolis, apiterapide, biyokozmetikte, sağlıklı beslenme gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır.

PROPOLİSİN FAYDALARI

Propolis, faydaları bakımından oldukça zengin bir üründür. Antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar içeriğinin yanı sıra pek çok farklı rahatsızlık için de önleyici ve tedavi edici özelliği bulunduğu bilinir.

Propolis başta diş çürümeleri, diş eti çekilmeleri gibi ağız sağlığının bozulmasına neden olan bakterilerin aşırı çoğalmasının ve zarar vermesinin önüne propolis ile geçebilirsiniz. Birçok ülkede ağız sağlığı için kullanılan organik diş macunlarında, ağız spreylerinde, ağız gargaralarında, hatta pastillerde propolis yoğun olarak kullanılmaktadır

Propolis içeriğindeki diğer etken maddelerin adenovirüs ve influenza gibi virüslere karşı etkili olduğu, yara iyileşmesinde rol oynadığı da aynı sınırlı çalışmalarda saptanmıştır. Propolisin içeriğinde yer alan bioflavonoidler ise virüslere karşı etkin koruma sağlar. Bazı araştırmalar, propolisin soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterir.

KULLANIM ŞEKLİ VE MİKTARI

Propolis, suda çözünür damla, tablet, kapsül, krem, sprey, şurup ve toz formlarında bulunur. Formlarının çeşitliliği nedeniyle genel olarak propolis kullanımının oral ya da cilt üzerine sürülerek yapıldığı söylenebilir.

Damla propolis, ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonları için sıvı ve katı gıdalara damlatılarak tüketilebileceği gibi gargara yapılarak da kullanılabilir. Tablet ve kapsül propolis, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve uyku problemlerinin giderilmesi amacıyla su ile birlikte yutularak; krem propolis, küçük yanık ve yaraların tedavisi için cilt üzerine sürülerek kullanılır. Sprey formda olan propolis boğaz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olarak
boğaza sıkılarak, şurup ise öksürük ve ağız yaraları için uygulanır. Toz formunda olan propolisin ise bal ile birlikte tüketildiğinde daha etkili olduğu bilinir. İçeceklere ve yoğurda eklenerek tüketilebilir. Hastalıkların tedavisi için propolis kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılmalı ve hekimin belirlediği doz ve sürede kullanılmalıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Arı ürünlerine ve arı sokmasına alerjisi olanlar propolis kullanamaz. Hamilelerin propolis kullanmadan önce hekimlerinden onay alması doğru olur. Arı ürünleri 12 aylıktan küçük çocuklara verilemez. Alerjen yapıdaki kişilerin dirsek içinde yama testi yaptıktan sonra tüketmesi önerilir.

Kübra Söylemez

Author Kübra Söylemez

More posts by Kübra Söylemez

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?