FARKINDALIKLA BESLENME


YEDİKLERİMİZİN NE KADAR FARKINDAYIZ?

Dikkatli yeme, yeme alışkanlıklarınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan bir tekniktir. Kilo vermeyi teşvik ettiği, aşırı yemeyi azalttığı ve daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Dikkatli yemek nedir?

Dikkatli yemek, bir Budist kavramı olan mindfulnessa dayanır. Farkındalık, duygularınızı ve fiziksel hislerinizi tanımanıza ve bunlarla baş etmenize yardımcı olan bir meditasyon şeklidir.

Yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve yiyecekle ilgili çeşitli davranışlar dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etmek için kullanılır.

 

Dikkatli yeme, yemek yerken deneyimlerinize, arzularınıza ve fiziksel ipuçlarınıza tam bir dikkat durumuna ulaşmak için farkındalığı kullanmakla ilgilidir.

 

Temel olarak, dikkatli yemek şunları içerir:

 1. Yavaş ve dikkat dağıtmadan yemek
 2. fiziksel açlık ipuçlarını dinlemek ve sadece doyana kadar yemek yemek
 3. Gerçek açlık ve açlık dışı yemek yeme tetikleyicileri arasında ayrım yapmak
 4. Renkleri, kokuları, sesleri, dokuları ve tatları fark ederek duyularınızı harekete geçirmek
 5. Suçluluk ve yiyecekle ilgili endişeyle baş etmeyi öğrenmek
 6. Genel sağlığı ve refahı korumak için yemek yemek
 7. Yiyeceklerin duygularınız ve figürünüz üzerindeki etkilerini fark etmek
 8. Yemeğini takdir etmek

Bunlar, otomatik düşünceleri ve tepkileri daha bilinçli, daha sağlıklı yanıtlarla değiştirmenize izin verir.

Neden dikkatli yemeyi denemelisiniz?

Günümüzün hızlı tempolu toplumu, insanları bol miktarda yiyecek seçeneği ile cezbediyor.

Bunun da ötesinde, dikkat dağıtıcı şeyler dikkati gerçek yemek yeme eyleminden televizyonlara, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara kaydırdı. Yemek yemek, çoğu zaman çabuk bir şekilde yediğinin farkında olmadan yapılan eylem haline geldi. Bu davranış biçimi sorunlara yol açabilir çünkü beyninizin tok olduğunuzu fark etmesi 20 dakikaya kadar sürer.

Bu nedenle kısa sürede çok fazla besin tüketip doygunluk hissine ulaşamayabiliriz. Dikkatli yemek yiyerek, dikkatinizi geri kazanırsınız ve yavaşlarsınız, yemeyi otomatik bir eylem yerine kasıtlı bir eylem haline getirirsiniz. Dahası, fiziksel açlık ve tokluk ipuçlarının farkına varmanızı artırarak, duygusal ve gerçek, fiziksel açlığı ayırt edebilirsiniz. Ayrıca, aç olmasanız bile, yemek yemek istemenize neden olan tetikleyiciler hakkındaki farkındalığınızı artırırsınız. Tetikleyicilerinizi bilerek, onlarla tepkiniz arasında bir boşluk yaratabilir, size nasıl tepki vereceğinizi seçme zamanı ve özgürlüğü verir.

 

Dikkatli yemek ve kilo kaybı ilişikisi

Çoğu kilo verme programının uzun vadede işe yaramadığı iyi bilinmektedir. Kilo veren obezite hastalarının yaklaşık % 85’i birkaç yıl içinde ilk kilolarına geri döner veya aşar. Aşırı yemek yeme, duygusal yeme, dışarıdan yeme ve yiyecek isteklerine yanıt olarak yemek yeme, başarılı kilo kaybından sonra kilo alma ve yeniden kilo alma ile ilişkilendirilmiştir. Strese kronik olarak maruz kalmak da aşırı yeme ve obezitede büyük rol oynayabilir. Araştırmaların büyük çoğunluğu, dikkatli yemenin yeme davranışlarınızı değiştirerek ve stresi azaltarak kilo vermenize yardımcı olduğu konusunda hemfikirdir. İstenmeyen yeme davranışları ele alındığında, uzun vadeli kilo verme başarısı şansınız artar.

 

Dikkatli yeme ve aşırı yeme

Aşırı yeme, kısa sürede, bilinçsizce ve kontrolsüzce büyük miktarda yemek yemeyi içerir.

Yeme bozuklukları ve kilo alımı ile ilişkilendirilmiştir ve bir çalışma, aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin neredeyse %70’inin obez olduğunu göstermiştir. Dikkatli yemek aşırı yeme olaylarının şiddetini ve sıklığını büyük ölçüde azaltabilir.

Dikkatli yemek yeme pratiği nasıl yapılır?

Farkındalık pratiği yapmak için bir dizi egzersiz ve meditasyona ihtiyacınız var. Pek çok insan farkındalık veya dikkatli yeme üzerine bir seminere, çevrimiçi kursa veya atölyeye katılmayı yararlı buluyor. Ancak, başlamanın birçok basit yolu vardır ve bunlardan bazıları kendi başına güçlü faydalar sağlayabilir:

 1. Daha yavaş yiyin ve öğünlerinizi acele etmeyin.
 2. İyice çiğneyin.
 3. TV’yi kapatıp telefonunuzu kapatarak dikkat dağınıklığını ortadan kaldırın.
 4. Yemeğin sizi nasıl hissettirdiğine odaklanın.
 5. Doyduğunuzda yemeyi bırakın.
 6. Neden yediğinizi, gerçekten aç olup olmadığınızı ve seçtiğiniz yemeğin sağlıklı olup olmadığını kendinize sorun.

Başlangıç ​​olarak, bu noktalara odaklanmak için günde bir öğün seçmek iyi bir fikirdir. Bir kez asıldığınızda, farkındalık daha doğal hale gelecektir. Daha sonra bu alışkanlıkları daha fazla öğünde uygulamaya odaklanabilirsiniz.

Sude Duman

Author Sude Duman

More posts by Sude Duman

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

 • Cinsiyet
 • Kilo (kg)
 • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?