keten tohumu

KETEN TOHUMU NEDİR?

Folik asit, E vitamini, B grubu vitaminleri, fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi mineraller, lif içeriği, omega-3 ve omega-6 içeriği yönünden zengindir. Keten tohumu fonksiyonel gıda, biyoaktif gıda, endokrin aktif gıda olarak adlandırılır.

Keten tohumunun en büyük faydalarından biri lignan içermesidir. Keten tohumu bitkisel lignanlardan yana en zengin kaynaktır.  Aynı boyutlardaki susam tanesinden 8 kat daha fazla lignan içerir. Keten tohumu yağı ise bu yararlı lignanları içermez, çünkü lignanlar life bağlı haldedir.

PEKİ YA BU LİGNAN NEDİR?

Bitkisel lignanlar bitkisel-östrojen (östrojen içeren bitkiler) ailesinin üyelerinden biridir.

İnsanlarda bulunan ana östrojen kaynağı olan estradiole yapısal olarak çok benzerler. Bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler tarafından enterolignanlara dönüştürülürler.

Enterolignanlar östrojene benzer ve vücudun kendi östrojeninin etkisini azaltır veya yok eder.

Bu nedenle bitkisel östrojenler ve diğer lignan zengini besinler hormon bağlantılı kanserlerin riskini azaltırlar.

 

KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

KABIZLIK ÖNLEYİCİ!

-Bol miktarda posa içermesi nedeniyle sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Bu özelliği ile bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

KANSERDEN KORUR.

-Keten tohumunun kanserden koruyucu etkileri vardır. İçerdiği bol miktardaki diyet lifleri ayrıca erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ ETKİYE SAHİP.

-Keten tohumunun diğer bir özelliği ise iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar. Bütün bu özellik sayesinde de dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur.

KALBİ KORUR.

Keten tohumu böylece yüksek kolesterolden ve kan şekerinden kaynaklanabilecek kalp hastalıklarını engeller. Düzenli olarak keten tohumu tüketmek kötü kolesterolü (HDL) düşürür ve iyi kolesterol (LDL) seviyesini artırır.

KİLO VERMEYE YARDIMCI

-Çözünür lifler içermesi nedeniyle tokluk hissi vereceği için kan şekerinin sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı ve kilo kontrolünde etkilidir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu çok ilerlememiş ve şiddetli olmayan diyabet problemlerini ortadan kaldırabilir.

 

PEKİ KETEN TOHUMU NASIL TÜKETECEĞİZ?

-Tohum şeklinde tüketebilirsiniz fakat bu şekilde tüketirseniz iyice çiğnemeniz gerekir.

Çünkü sert kabuk yapısı bağırsak florasını çizerek zarar verebilir.

-Kavrulmuş olarak tüketebilirsiniz.

-Döverek toz haline getirilip bir kaşık ağza alındıktan sonra arkasından su ile birlikte tüketebilirsiniz.

-Kaynatılarak içilebilir.

Bu arada; 1 YEMEK KAŞIĞI KETEN TOHUMU (10gr) = 37 KALORİ

TÜKETİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Keten tohumunun öğütüldükten sonra ömrü kısa olur ve bu sebeple kullanabileceğiniz ölçüde bulundurmak daha sağlıklı olacaktır.

Öğütülmüş alıyorsanız, havasız, vakumlanmış pakette, ışığa maruz bırakılmadan metalle temas etmemiş paketlerde saklamalısınız. Öğütülmüş keten tohumunun paketini açtıktan sonra buzdolabında saklamak gerekir. Bunun dışında öğütülmüş ve öğütülmemiş keten tohumunu karanlık, serin bir yerde saklamak en iyisi olur. Bunun nedeni içerisindeki omega-3 yağlarının yapısının hassas oluşudur. Doymamış yağlar hassastır ve oksijen, ısı, metal ve gün ışığı ile temasta yapısında bozulmalar olur.

Sude Duman

Author Sude Duman

More posts by Sude Duman

Leave a Reply

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM AT!

Vücut Kitle Endeksi

  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)

BETÜL CEYLAN
SAĞLIKLI BESLENME & DİYET MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

Mimar Sinan Caddesi
Mimar Sinan Mahallesi
TOPLUSOY İŞ MERKEZİ NO:5
KAT:2 D:8-9
Çekmeköy / İSTANBUL

T:  0(216) 969 34 71
E:  diyetisyenbetulceylan@gmail.com

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?